DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Kočiččky  

Info...♥♥

PŮVOD KOČKY

Chceme-li pochopit kočičí svět, musíme poznat přirozené instinkty, které určují její chování. Kočka je dokonale přizpůsobena životu lovce. Její mrštnost, koordinované pohyby a přesné smysly z ní činí jednoho z nejúspěšnějších dravců divočiny.

PRVNÍ KOČKY

Miacidé byli masožravci pohybující se po stromech. Měli podobně stavěný chrup jako dnešní kočky a jejich packy byly patrně opatřeny drápy. První miacidé byli malí lavicovití živočichové, ale měli nezbytnou mozkovou kapacitu a fyzické vlastnosti potřebné k přežití a dalšímu vývoji, zatímco ostatní konkurenční skupiny vyhynuly. Působením evolučního procesu se před 45-50 miliony lety vyvinuly v předky dnešních koček.

LOVEC:

Kočky se díky své schopnosti lovit rychle rozšířily a vyvinuly do řady různých forem, které se přizpůsobily svému životnímu prostředí a lovené kořisti. Většina prvních koček byla velká a nebezpečná zvířata, dnes již vyhynulá, jako například divoký evropský jeskynní lev nebo velký lev z Asie. Patrně nejznámějším předchůdcem dnešní kočky byl šavlozubý tygr.

ŠAVLOZUBÝ TYGR:

Tito tygři byli zdatnými lovci, patrně schopným ulovit a zabít prehistorické slony. Své prodloužené horní zuby používali spíše k nabodávání než ke kousání a zanořovali je hluboko do těla kořisti. Zatímco linie šavlozubého tygra vyhynula, aniž zanechala jakékoliv přímé potomky, další, menší zvířata se postupně vyvinula až do podoby dnešních koček, Felidae.

__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
 
                WC-------------------
 
 
Druhy WC - není mnoho druhů kočičích WC , ale pár jich je : klasická kálecí miska , kálecí miska s okrajem , kočičí WC s krytem + pohyblivá dvířka , kočičí WC s krytem bez dvířek , kočičí WC s krytem a se speciálním filtrem . Je nutné vyzkoušet , které WC tvoje kočička akceptuje

· Čištění WC - kočičí WC vždy pečlivě čisti . Je několik možností : 1) vždy po potřebě vyhoď pouze " kočičí hovínko " a stelivo vyměň asi po 4 dnech . 2) každé 2 dny vyměň celé stelivo .

· Soukromí - kočky mají rádi na WC soukromí jako lidé , tak na ně zbytečně nezírejte . Proto si pořiďte kryté WC . Ovšem kočka se klidně vykálí před Vašimi zraky.

· Co dát do WC ? - do kočičích WC se vkládá stelivo do kterého kočka dělá svoji potřebu , steliva musí být dostatečná vrstva min. asi 9 cm , kočky vždy po úkonu svoji hromádku zahrabou . Steliv je opět několik druhů : hrudkující , přírodní , nehrudkující , s vůní atd. Adélka používá MICI Stelivo ( nehrudkující).

· Umístění WC - kočičí WC umístěte někde na vždy přístupném místě , nejlépe třeba v předsíni . Nikdy WC nenechávejte v místnosti kde spíte Vy nebo kočka .

· Když WC páchne - když už vám WC zapáchá okamžitě vyměňte veškeré stelivo a umyjte důkladně WC . Mohlo by se stát , že Vaše kočička udělá svoji potřebu mimo WC ( kočka nepůjde na zapáchající a špinavé WC ) . Kočka vždy svoji hromádku zahrabe a tak zabraní šíření pachu . Ovšem trošku pachu se vždy při vykonávání kočičí potřeby dostane ven , je to normální jako u lidí .

· Inspekce WC - některá kočka vždy po výměně steliva v WC provede krátkou inspekci kvality výměny.

Rada: někde jsem slyšela, že když přidáte do steliva 1 PYTLÍK soli, že potom to tolik nesmrdí. A je to fakt. Už jsem to vyzkoušela


 

Naučte se kočičí řeč

Kočky mají vlastní jazyk. Komunikují jak pomocí zvuků, tak i prostřednictvím svého těla. Jestliže porozumíte jejich jazyku a pochopíte, co vám chce váš mazlíček říci, můžete spolu pak komunikovat jako přátelé - bez zbytečných slov.

Je dobré vědět, že:

* předení a vrnění jsou obvykle známkou spokojenosti

* má - li kotě ocas a uši vztyčené, je přátelsky naladěné.

* zdvižený ocas je pozdrav, pohupování ocasem ze strany na stranu znamená, že kočka je stresovaná nebo má strach

* uši nastražené vpřed vyjadřují přátelský zájem

* zívání signalizuje sebejistotu a spokojenost

* tření nosu o pána představuje náklonnost a oddanost

* třením hlavy a těla o různé předměty dává kotě najevo, že se mu předměty líbí, a značkuje si je tak svým pachem

* škrábáním si kotě rovněž značkuje místa, kde už bylo, a také si tím ostří drápky

* mňoukání je výrazem smutku a zoufalství ( v dospělosti může být také "milostným zpěvem")

* vrčení a syčení jsou výstražným nebo varovným znamením

* uši stažené podél hlavy signalizují strach, stejně jako naježené vousy, otevřená tlama nebo vyhrbený či naopak stažený hřbet.


 

KASTRACE ANEB CO PŘED NÍ A PO NÍ


CO PŘED VYKASTROVÁNÍM:

- minimálně 12 hodin nejíst, aby kočka vytrávila (90% koček po narkóze zvrací a mohli by se udusit, když by nevytrávili), pro silnější kočičky 24 hodin

- na kastraci mohou jen kočky, které nemají žádné zdravotní problémy nebo nejsou nastydlé např. rýmou (poznáte, když teče kočce z nosu a prská) atd.

- většina veterinářů chce, aby se kočka dostavila do 9. hodiny ráno a vy si ji můžete vyzvednout po 16. hodině odpoledne

- na kastraci si připravte penízky od 250 - 600 Kč, někde i víc ! ! ! !

CO PO VYKASTROVÁNÍ:

- večer po vykastrování musí být kočka ještě zavřená v přenosce. Je po narkóze velmi ospalá a neudrží se na nohou (mohla by např. někde spadnout ze stolu a zranit se)

- nezapomeňte se zeptat veterináře/řky , kdy máte přijít na kontrolu, aby jste něco nezanedbali

- nejméně 2 dny neberte kočku do náruče, místa po břichem jsou pár dní po kastraci velmi citlivá, kocoury jen opatrně zvedejte

A CO Z TOHO VYPLÍVÁ?

Kastrace se nebojte. Neškodíte kočce, jen jí pomůžete prožít lepší život bez trápení, když nemůže za jinou kočkou.

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________

 

 

                        Když kočka sní něco co jí neudělá dobře

Cizí tělesa v zažívacím traktu a kostní trus. (Veterinární zákroky)

Cizí tělesa jsou jednoduše takové předměty v zažívacím aparátu, které tam zkrátka nepatří.

Je kolikrát až neuvěřitelné, jaké předměty nebo objemové hmoty je schopen pes pozřít. Nejčastějšími předměty jsou kameny, různé plastové části hraček (kolečka od autíček, oči od plyšových zvířátek), tkaniny (kusy koberce, bot), igelitové a mikroténové sáčky, ale také magnetofonové kazety, jehly, vlašské ořechy, plechovky od konzerv nebo víčka od pivních lahví.

Cizí těleso s tenkém střevě - kameny.
Nejčastějším věkem, kdy přicházejí tyto zdravotní komplikace je období mezi 3. - 5. měsícem. Je to doba výměny zubů u štěňat a souvisí to s jejich naléhavou potřebou masírovat své dásně neustálým kousáním, což jim usnadňuje prořezávání zubů přes dásně. V této době je nutné kontrolovat předměty, které si štěně zvolí ke kousání a předcházet nevhodnému výběru tím, že štěněti nabídneme předměty vhodné. V současné době jsou to různé výlisky různých tvarů z tzv. buvolích kostí, různých vitaminizovaných tyčinek apod. Důležité je, aby v prostředí, kde štěně chováme, nebyly výše zmíněné rizikové předměty.

Samostatnou kapitolou zdravotních komplikací jsou kosti. Pokud máme neodehnatelné nutkání (záměrně není řečeno úchylku, abychom někoho neurazili) dopřát svému psu kosti, měly by to být např. telecí nebo vepřová kolena, tedy kosti, které pes nerozkouše a nespolyká. Pouze z nich okouše měkkou tkáň a se zbytkem si pak spíš jen hraje. V žádném případě nejsou vhodné kosti králičí, drůbeží, vepřově či telecí krky apod.

Cizí těleso v tenkém střevě - vlašský ořech.

Samostatnou kapitolou jsou cizí tělesa uvízlá v jícnu, což je stav, který kriticky ohrožuje život pacienta.

Je velmi smutnou skutečností, že do těchto svízelných situací své miláčky obvykle dostane jejich majitel. Velmi ilustrativní byla věta majitelky šestiměsíčního labradora, jež vešla do ordinace se slovy : "Můj pes aportoval kámen, má ho v žaludku. Asi takový," a rozevřela ukazovák a palec dobrých deset centimetrů od sebe. "Ale paní, kdo by dělal takovou blbost a házel mu jako aport kámen?" "Já!" Udělali jsme rentgen a co myslíte? Měl ho tam!

Kostní trus v sestupné části tlustého střeva.

Ve všech těchto uvedených případech bylo nutné přistoupit k operaci pacienta a vyjmutí nepatřičného obsahu střevního.

________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek